Окончателното ръководство за коневъдството

Разглеждано в исторически аспект, коневъдството по нашите земи е било много добре развито още от времето на траките. Археологическите разкрития от тази епоха ни представят едно изключително богато типово разнообразие, включващо диви и местни примитивни коне, прототип на тежковозните, и изящни ездови коне.

Според информацията, качена на сайта на Министерството на земеделието и горите, най-популярните сред тях са: Арабска порода, Чистокръвна английска порода, Източнобългарска порода, Дунавска порода, Плевенска порода, Тракененска порода, Хановерска порода, Рисисти породи, Тежковозни породи, Шотландско пони, Хафлингер, Аборигенни породи – Каракачански и Делиормански кон.

Видео Мечка реши да се разхлади сред хората в езерото Тахо (Видео)

Последователно възниква и необходимостта от организи­ране на големи стопанства (конезаводи), в които разплодните животни да бъдат поставяни при контролирани условия на отглеждане и развъждане. С това се слага нов етап от раз­витието на коневъдството в България, който е свързан с те­менната дейност и създаването на конезаводи и племенни стада.

Страници за излезли от системата редактори научете повече Приноси

Заради спецификата на отглеждане са обособяват три отраслови звена, към които се групират различни типове стопанства.

Чрез абонамента ще получавате и информация за важни предстоящи събития в бранша. Име*

По нейни впечатления Българският спортен кон в много случаи достига до кланицата, въпреки че по начало не се отглежда за консумация. При строгия контрол на БАБХ за произхода на животните, Коневъдство голяма част от спортните коне навлизат в хранителната верига.

Отговорности и задължения – Техник-животновъдът обслужва машините и съоръженията, използвани в животновъдното производство, и полага грижи за тяхната поддръжка и съхранение.

Ресурси, с които трябва да се работи – Работникът в животновъдството работи с различни животни и животински продукти, концентрирани фуражи, сено, кореноплоди, зелени фуражи, вода, сол, тор, лекарства, химикали и други.

От асоциацията предлагат да се създаде детайлна програма за развитие на коневъдството.

През този втори етап на развитие под ръководството на държавата започва един бурен процес в коневъдството изразяващ се в:

Сега породата е застрашена от изчезване. Малка популация от ценни животни е съсредоточена в частни собственици, главно в Плевенска област.

Добрата хигиена на конюшнята насърчава благосъстоянието на всички коне във фермата. Така че редовното почистване на конюшните е от съществено значение.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *